Panen siia kirja oma arusaama aiakujunduse alustaladest. Loodetavasti on Sul nii lihtsam näha seda, milline Su aed võiks tervikuna välja näha või et Sul oleks lihtsam leida see, mida sel hooajal oma aias soovid ära teha.
Minu jaoks on aed võimalus luua kodule juurde hunnik või siis vähemal tüks tuba! Suvine söögituba, laste lopsakas mängutuba, ilu söödavaid taimi täis tuba, lilletuba, kasvuhoonetuba, niisama vedelemise ja sõpradega puhkamise tuba. Vaatan aeda täpselt sama moodi nagu vaatan maja sees olevaid tubasid. Maja ja aed käivad käsikäes. See kõik on üks kodu!
Nüüd aga läheme praktiliseks ja teeme eeltööd – mõtle läbi, mis on eesmärk; vaata üle asukoht ja kasvutingimused ning otsi endale inspiratsiooniks meeleolupilte
EESMÄRK ehk mida soovid saavutada ja miks. Mis täna ei ole hästi või segab? Mis on puudu? Mis kõik võiks olla!? See on segu unistamisest ja praktilisusest. Kas on vaja tekitada ilus eesaed, piire naabri pilgu või tänavaliikluse eest, lisada laste mänguala, leida ruum tarbeaiale, vähendada tugevalt puhuvat tuult merepoolsest aianurgast, tekitada aias rahulik tunne, luua ilus vaade elutoast, peita prügikastid ja korraldada paremini parkimine. Neid soovid on kõik hea üles kirjutada, et suures tööhoos ära ei ununeks!
ASUKOHT JA KASVUTINGIMUSED
Kui Sul oma aia plaani ei ole, siis vaata siit, kuidas saab seda kõige lihtsamalt alla laadida Maa-ameti kaardirakendusest.
Nüüd on alusplaan olemas. Sinna on hea peale märkida tuulekoridorid , vee kogunemise kohad , päikeselised paigad , olemasolevad istutusalad, suuremad ja olulisemad taimed.
Järgmiseks on hea võtta ports Post-it pabereid, kirjutada igaühele peale nimetus, millele tuleb aias hea koht leida (laste mänguala, iluaed, prügikastid, kasvuhoone, pesu kuivatamine, tarbeaed, puhkeala jne) ja hakka neid plaanile paigutama. Neid paberilipikuid on hea ja mugav aiaplaani peal ringi tõsta kuni oled asukohaga rahul. See võib võtta päris paras ports aega aga hea on enne paberi peal läbi mängida kui hiljem õues alasid ringi tõstma hakata. Loodetavasti ei tundu see nii raske, kui all pildil maailma kaardistamine. 😀
Lisaks võiks juurde lisada ka mullastku kirjelduse, et oleks taimi hiljem lihtsam valida. Näiteks on mingi osa eriti liivane või savine või kivine.
INSPIRATSIOON
Nüüd kui on olemasolev aed ja soovid kirja pandud, siis on hea minna otsima inspiratsiooni. Kirjutad näiteks Google või Pinteresti otsingusse sisse märksõnad – näiteks varjupeenar või terrass – ja otsid endale meelepärased pildid. Soovitan need salvestada näiteks kausta nimega Unistuste Aed.
Siin on link minu ühele Instagrammi albumine, kuhu olen erinevate tööde jaoks pilte kogunud.