Parim aeg marjapõõsaid lõigata on sügisel kohe pärast saagikoristust, sest alles jäänud pungad saavad kogu põõsa kasvujõu endale ning hakkavad kevadel kohe hoogsalt kasvama. Nii lõikad välja ka suure hulga haigustekitajaid, mis vanadel ja katkistel ja nigelatel okstel on.
Teine hea aeg on varakevadel, kui õues juba plusskraadid aga pungad ei ole veel puhkenud. Ehk siis juba varsti!
Olenevalt marjapõõsast on lõikamisel mõned erisused aga kõigile kehtivad need põhimõtted – ära jäta tüükaid vaidtee kõik lõiked maapinna lähedalt ja üldjuhul (v.a. vaarikad) ära kärbi okste tippe, sest nii lõikad maha suure osa saagist.
MUST SÕSTAR
Musta sõstra põõsal on paras, kui tal on 8–12 hästi arenenud põhioksa ehk maapinast välja kasvavat oksa. Vilju hakkab kandma teise aasta oks, kõige saagikam on ta 3-4 kasvuaastal ja viljakandmise lõpetab oksa pärast kuuendat kasvuaastat. Seega on hea välja lõigata kõik üle 4 aastased oksad, sest mida rohkem on põõsas parimas saagieas oksi, seda suurem on saak. Lõika välja ka kõik kahjustunud, haiged, põõsas risti kasvavad ja nigelad noored oksad ning valesti kasvavad kõrvaloksad (põhioksa küljes kasvavad harud). Jäta alles kõige tugevamad noored oksad soovitavalt põõsa eri osades, et põõsas oleks tasakaalus.
Kui iga-aastaselt põõsast tagasi lõigata, siis on vaja välja lõigata ca 2-4 vana oksa ja jätta alles 2-4 1-aastast oksa. Ehk siis pärast sügisest lõikamist võiks põõsas olla 2-4 sel suvel kasvanud noort oksa, 2-4 1aastast oksa (hakkavad kandma järgmisel suvel) , 2-4 2-aastast oksa, 2-4 3-aastast oksa (need kannavad järgmisel suvel korraliku saagi ja siis võiks nad sügisel eemaldada).
All on pilt erineva vanusega okstest. Pilt on pärit Räpina Aianduskooli aegsetest õppematerjalidest ja suure tõenäosusega oli Jaan Kivistiku käsi mängus.
PUNANE SÕSTAR
Punase sõstra põõsas võiks olla veidi tihedam kui must sõstar ehk tal võiks olla 10-15 põhioksa. Tema uutelt okstelt saab esimesi marju alles oksa kolmandal kasvuaastal (mitte teisel nagu mustal sõstral). Kõige saagikamad on 4. ja 5. aasta vanused oksad ja oksa viljakandeiga on 6–8 aastat. Muus osas lõika täpselt sama moodi kui musta sõstart.
Valged sõstrad on punase sõstra valgeviljalised sordid, seega lõika neid nagu punaseid.
KARUSMARI
Tikri- ehk karusmarjapõõsas võiks olla 15-30 oksa. Karusmari kasvab aeglasemalt, tema oksad hakkavad marju kandma 3-4 kasvuaastal ja kannavad neid üks kümmekond aastat. Seega võib põõsas hoida rohkem vanemaid oksi. Karusmarja põõsas muutub päris ruttu tihedaks (kipub moodustama juurmisi võrseid) ja vajab sõstardest rohkem harvendamist.
Enda tervise huvides (ogad!) on lõikamiseks hea kasutada pikkade vartega oksakääre ja tugevamast materjalist kindaid ning riideid. Kui mõni tikrioks kasvab liiga pikaks, võib seda viiendiku kuni veerandi võrra kärpida või siis lasta maad puudutaval kaarduval oksal juurduda ja teha endale paari aastaga uus noor istik!
AEDVAARIKAS
Vaarika lõikust meeldib mulle teha kevadel, sest siis on vanad oksad aidanud lund paremini põõsas hoida ja ka uute asendusokste olukord (haigused/külmumine) on lehtede puudumisel paremini näha. Kui aga on suur haiguste-kahjurite puhang, siis tasub see töö ära teha juba sügisel.
Millal iganes Sinul selleks tööks hea aeg on, lõika maha vilju kandnud oksad. Neid on kerge ära tunda selle järgi, et nende koor on kestendav ja neil on külgharud. Lõika ära ka kõik nigelad ja liiga tihedalt kasvanud ning haiged noored asendusvõrsed. Kindlasti lõika ära vaarika pahksääse kahjustusega oksad (varrel on tekkinud hästi äratuntav muhk või sõlm või paksend, kus kahjur nukkub) ja põleta need ära. Lisaks lõika ära kõik nigelad võrsed, sest need ei kanna korralikku saaki aga võtavad taimelt jõudu ära ning korralikel vartel on saak kehvem. Soovitan kärpida ka uutel võrsetel maha 5-15 cm pikkuse jupi latva (mida kõrgem sort, seda rohkem ja vastupidi), sest tihti on ladvas kõige nigelam saak või siis külmakahjustus. Nii jääb taimel enam jõudu allpool suuremaid marju kasvatada.
Kui kasvatad vaarikaid reas, siis võiks rea laius olla 50 cm ja meetrises peenras võiks olla olenevalt sordist 10-25 jõulist vart. Kui kasvatad vaarikaid põõsana, siis võiks põõsas olla 8-10 hästi arenenud vart.
Osad vaarikasordid on sellised, mis annavad saaki kahel aastal. Poodides kirjeldatud kui taasviljuvad või remontantsort. Nemad annavad suurema ja esimese saagi sügisel ja siis väiksema saagi järgmise aasta suvel. Nendega võib käituda kahte moodi – lõika varakevadel (või ka siis juba hilissügisel pärast saagi koret ja lehtede langemist) kõik varred maha ja oota, millal uued rohelised tipud tulevad. Nii saad saaki korra aastas sügisel. Võid samas sügisel saaki kandnud varred ka alles jätta ja saada samalt varrelt ka teise saagi. Siin tuleb muidugi silmas pidada nii kahjurite kui ka tiheduse teemat. Need kehtivad universaalselt kõikidele vaarikatele.