AIAKUJUNDUSE ABC, OSA 2, STIIL JA VORM

 🏡 Kui oled endale selgeks teinud, mida oma aias näha soovid ja mis praktilised vajadused on ning oled instpiratsioonipilte kogunud, siis nüüd on hea vaadata, kuidas see kõik kokku sobib. Et kas inspiratsioonipilt kaunist terrassist ka tegelikult Sinu ülejäänud valdustega haakub või on nende stiilid erinevad.

Stiil ja vorm

🏠🏰🛖🏢 Minu jaoks on üks põhireegel, et kui maja on juba olemas, siis peaks aed ja kõik uuendused jälgima maja stiili, olemust, meeleolu. Olema temaga tasakaalus või siis looma selle tasakaalu. Näiteks võiks modernset maja ümbritseda konkreetse joonega aed, istutusalad, teerjad ning isegi taimed võivad olla vormi pügatud (sobib hästi ruut, ristkülik, ring). Talumajaga aga sobivad enam vabakujulised teed, istutusalad ja taimed.
Mida lähedamal majale kujundatav ala on, seda rohkem peaks see maja ilmega haakuma. Mida kaugemal majast, seda enam võiks aed haakuda ümbritseva loodusega (seda muidugi suurte või looduse keskel olevate aedade puhul).
🟡🔺🟩 Tähele võiks panna ka seda, et väga harva saab aiast tervik, kui kasutatakse korraga geomeetrilisi (ring, ruut) ja vabakujulisi kujundeid. Näiteks tehakse kaarja istutusala kõrvale ristkülikujuline. Samuti on keeruline luua harmooniat kui on korraga enam kui kaks geomeerilist vormi. Näiteks kasutatakse aias korraga ruudu, ringi ja kolmurkse kujuga alasid.
Minu soovitus on – hoia oma istutusalad võimalikult lihtsakujulised ja lase taimedel mängida peaosa. Kindlasti väldi siksakitamist ja teravnurki, sest need loovad rahutu mulje ja ka taimestamine, hooldamine ning muru nuutmine on keeruline.
👍Üks väga hea nipp (eriti väikeses või keerulise kujuga aias) on teha muruala näiteks ringi või ruudu vms kujuga ja ülejäänud kohad täita taimedega. Nii ei pea pead vaevama istutusala kuju üle ja aed on ikka kaunis. Panin ühe pildi ka selgitamaks, mida ma täpsemalt mõtlen.
💚 Kui rääkida istutusalade või terrassi või mõne muu aia komponendi suurusest, siis suurem on parem kui väiksem. Näiteks võiks aiamööbel olla ca 1,3 korda suurem toa omast. Kui soovid terrassile paigutada söögilaua, siis alla 3,5m laiusega terrassi ei ole mõtet teha, sest muidu peab lauast-toolidest möödumiseks terrassilt maha astuma. Istutusala võiks olla 20m2, mitte 20 ühe ruutmeetri suurust väikes peenrakest. Kui Sul juba on mitu väikest istutusala aias, siis vaata, kas saad need üheks suuremaks kokku ühendada.
Allpool on pilt tüüpilisest linnaaiast, kus nõuka aja peenramaa on asendatud muruga aga põõsad on jäänud tutsukestena igale poole laiali. See teeb aia rahutuks, hooldamise raskeks ja ka silmal ei ole nagu kuhugi pidama jääda. Palju rahulikuma ja rõõmsama ilme saab, kui kasvõi needsamad põõsad ühte või kahte suuremasse istutusalasse õunapuude alla kokku istutada. 
🍀🍀🍀 Samuti on väga hea kasutada võimalikult vähe eri materjale ja värve ning sisse tuua kordused. Näiteks kasutada sama iseloomuga kive, mitte segamini telliskivi, raudkivi (maakivi) ja paekivi. Erinevates istutusalades võiksid taimed korduda, et tekiks ühtsus. Näiteks on ühes istutusalas 16 metssalvei puhmikut (istutusala kolmes eri kohas kõrvuti 8+5+3tk) ja teises istutusalas 5 puhmikut
Shopping Cart
Scroll to Top