Taimede paigutamise stiilid mõjutavad aia meeleolu ja väljanägemist väga tugevalt. Seetõttu on hea enne taimede valikut ja istutusskeemi joonistamist enda aia jaoks sobiv stiil välja valida.
Peenardel võib taimi paigutada mitmeti:
Lainetena
Plokkidena
Klumpidena
PAIGUTUSSTIILIDEGA saab moodustada mitut tüüpi istutusskeeme:
Raamistutus ehk rindeline istutusskeem on inspireeritud loodusest. Siin saab mängida erinevate taimekõrgustega ja kasutada eri tüüpi taimi – puud, põõsad,roosid, ronitaimed, püsililled, kõrrelised, sibullilled, suvelilles, ürdid. Siin istutatakse tahapoole kõrgemad ja ettepoole madalamad taimed ehk nagu metsaservas Loodus teeb. See on minu arvates kõige levinum istutusskeem.
Massistutus – ühesordilised taimerühmad suuremate laamadena. Näiteks õitseb pragu Keukenhofi tulbiväljadel 7 miljonit tulpi.
Polkkistutuse peenrad on selge vormiga ja täisnurksed. Erinevad taimerühmad moodustavad suur plokke.
Maatriks istutus -istutusvalem, kus taimekombinatsioonis on määratud erinevate liikide ja sortide osakaal aga mitte täpne asukoht (näiteks 30 % X taime ja 20% Y jne).
Vali taimi nagu iga teist materjali
Ehk nüüd on hea üle vaadata, milliseid taimede omadusi enne aiapoodi minekut teada võiks! Need kõik mõjutavad aia välimust ja hilisemaid hooldustegevusi.
sobivus meie kliimasse ja külmakindlus (kas Sulle meeldib, et pead näiteks oma kauneid rododendroneid varakevadel varjutama või kas viitsid roose talveks katta)
õied – õitseaeg ja õite värv
täiskasvanud taime kasvukõrgus ja laius (kas 30 m või 2m kuusk)
kuju ja vorm (püstine, roomav, laiuv, kerajas jne)
lehestiku struktuur, värvus ja kuju
aroom (kõigile näiteks ebajasmiini lõhn üldse ei meedi)
hooldusvajadus (vajab näiteks iga-aastast lõikust ja toestust)
haiguskindlus (vali võimalusel alati need sordid, mis on sellele taimele tüüpilise haiguse vastu kindel. Näiteks aed-leeklille sort Flame White on jahukaste kindel)
Kuidas mina taimi valin
Esmalt teen nimekirja taimedest, mis juba aias on ja neist, mida kindlasti soovin aias näha.
Siis vaatan, mis puudu on – näiteks kõrged või talvel ilusad taimed, varakevadine ja sügisene õitseja, varjulise nurga taim, pinnakattetaimed jne. Nüüd saan hakata just neid taimi otsima.
Need, mis aia kasvu- ja valgustingimuste ning aia kujunduslike eesmärkidega ei sobi, jätan kohe heaga välja.
Kujundades valin taimeperekondi seeriate kaupa, mitte üksikult. Näiteks valin aeda kolm erinevat kurereha või neli erinevat aed-leeklille. Neil võiks olla veidi erineva kõrgus või värvitoon või õitsemisaeg või lehe suurus vms. Nii tekib harmoonilisus aga samas on olemas ka erinevus ja huvitavus. Fookustaim võib muidugi üksinda olla!
Kui ma otsin taimi, siis panen meelidvad ja kasvutingimustele sobivad Exceli tabelisse kirja. Märgin ära nime, õitsemisaja, värvuse, kõrguse-laiuse, muud märksõnad ja kindlasti laen tabelisse üles ka pildi ning lingin poe lehekülje. Võib tunduda tüütu tegevus aga veel hullem on paar päeva või nädal hiljem hakata meenutama, et mis taim see oli või kus poes müüdi.
All on lõik/pilt ühest Exceli tabelist. Taimede pikem kirjeldus, mulla-, niiskus- ja valgusnõuded, müügikoha link ja pilt on alati ka tabelis kirjas aga see ei mahu pildile
Kui olen piisavalt palju kenasid taimi kokku kogunud, siis hakkan vähem meeldivaid ja neid, mida on liiga palju (näiteks roosasid taimi, mis õitsevad juunis-juulis) välja võtma. Kindlasti jälgin seda, et terve hooaja vältel oleks aias toimumas midagi põnevat!
Tihti teen taimepiltidest kollaaži, et oleks kindel, et taimed üksteisega sobivad. Üks kollaaž sai selle jutu pealkirja juurde näidiseks pandud.