Jõulutäht ja jõulukaktus on aastakümneid jõulupuu kõrval olnud peamised jõulukaunistused. Nende hooldus on mõneti erinev, kuid kindlasti tasub ostmise valida kõige elujõulisem taim ja koju toomiseks ta korralikult paberi/kile sisse mässida. Lisaks ei ole hea koju jõudes kohe hakata paberit eemaldama vaid lasta rahulikult temperatuuril taime ümber soojeneda. Nii väldid seda, et taim ei saa šokki ja ei langeta oma kauneid lehti-õisi.
Jõulutäht ehk kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima)
Hea hooldusega kestab jõulutähe ilu 2-3 kuud. Ideaalne kasvukoht on valge ning temperatuuridel 16-18°C. Vältida tuuletõmbust ja küttekeha lähedust (radiaator, kamin, televiisor, arvuti jt). Kasta mõõdukalt (mitte ligumärjaks), lasta kastmiskordade vahel substraadil taheneda, kuid mitte täielikult kuivada. Soovitavalt kasutada pehmet leiget (käesooja) vett ja kasta altpoolt (panna 10 minutiks veeanumasse), hoidmaks ära varremädaniku ohtu. Alusele või ümbrispotti jääv üleliigne vesi tuleks kindlasti ära valada. Samuti ei tohi lasta mulda tuhkkuivaks, sest taime juured ei talu läbikuivamist. Lisaks ei talu taime lehed märgumist. Optimaalse õhuniiskuse tagamiseks võib kasutada niiskuskandikut (kividega täidetud alusel vesi, mis on allpool poti alumist piiri). Taime õitsemise ajal väetama ei pea, kasvu ergutamine vähendab õitseaega.
Jõulutähe valge piimmahl võib olla ärritava toimega. Kui mahl satub nahale või silma, tuleb piimmahl kiiresti voolava vee all ära loputada. Ei tasu karta, et laste-loomadel taime söömisest mürgistus võiks tulla, sest piimmahl on väga kibeda maitsega ja mürgistuse tekkimiseks peaks 20-kg laps sööma ca 200 lehte.
Mis võivad olla põhjused, et jõulutäht ei püsi ilus? Taime lehtede kiire kolletumise ja varisemise põhjuseks on tavaliselt tuuletõmbus, järsk keskkonna vahetus, temperatuuri suured kõikumised ja vale kastmine. Seega tuleks poest taime ostes see korralikult ära pakkida, enne kui õue minnakse. Puuviljavaagnast tasub jõulutäht kaugel hoida, sest puuviljadest eritub õhku etüleeni, mis närtsitab lilli.
Kuidas poes taime valida? Valima peaks tumerohelise lehestikuga taime, mille kõrgus võrdub 2,5 kordse laiusega. Vältida tasub longus või puuduvate lehtedega taimi ning otsida pigem neid, millel on terved kõrglehed. Erksavärvilise osa lehestikust moodustavadki kõrglehed ja nende lehtede äärtes ei tohiks üldse rohelist olla (või siis väga vähe). Värviliste kõrglehtede näol pole siiski tegu õitega. Jõulutähe õied kasvavad välja kõrglehtede lähtekohast. Enne ostmist tasub taime arengustaadium õite abil üle kontrollida. Noorematel taimedel on õied otsast rohelised või punased, vanemad õied on aga kaetud kollase õietolmuga.
Ostmisel tuleb kindlasti ka potis olevat mulda vaadata – see peaks olema üsna niiske, aga kindlasti mitte täiesti märgunud. Läbimärga mullapalliga tilkuva taime juured võivad juba juuremädaniku käes kannatada ja sellisel juhul pole enam midagi teha.
Kes soovib taime ise edasi kasvatada, et ta järgmiseks aastaks uuesti nö õitsema ajada, siis võib juhiseid lugeda siit (https://www.toataimed.eu/?m=taimed&taim=90), kuid kõige olulisem kommentaar Jaan Mettikult (Tallinna botaanikaaia troopiliste ja subtroopiliste taimede osakonna juhataja), kes meile Hiiumaa Ametikoolis toataimede hingeelust rääkis, oli – pärast õitsemist minema vistata!
Jõulukaktus ehk lülikaktus (Schlumbergera)
Jõulukaktus armastab kasvuajal sooja, niiskust ning rammusat mulda. Talle ei meeldi kuiv kasvukeskkond ning temperatuuri kõikumine. Jõulukaktuse parimaks kasvukohaks oleks elamu põhjasuunda avanev aknalaud, kus on piisavalt valgust, kuid mitte eredat lõunapäikest. Kindlasti ei sobi taimele kasvamiseks toa tagumised sopid. Hästi edeneb jõulukaktus ka aknakohale riputatud amplis. Sobiv kasvutemperatuur on 15-20°. Seega ei sobi jõulukaktuse kasvukohaks küttekehade vahetu lähedus. Õitsemise ajal on soovitav väetada vedela lilleväetisega. Kasutada võib ka kaktustele ja sukulentidele mõeldud väetist.
Kasvuhäired. Liiga kõrge (üle 23°C) ja väga madala (alla 12°C) temperatuuri korral ei taha jõulukaktus õitseda. Jõulukaktusele ei meeldi ka püsivad ja järsud asukohamuutused valguse suhtes, siis tükib ta õiepungi (ka õisi ja lülisid) maha viskama. Lühiajalised muutused akna puhastamisel jms töödel ei mõjuta taime, kui ta asetatakse samatmoodi endisele kohale tagasi. Õiepungi viskab jõulukaktus maha muudelgi põhjustel. Näiteks kui tavapärasele väheldasele kastmisele järgneb tugevam kastmine. Samuti võib taim õiepungi maha visata, kui kasvumuld on pikemat aega olnud liigniiske. Seda võib ette tulla näiteks siis, kui lillepoti ümbrisepotti on kogunenud liigne kastmisvesi. Võimalikeks põhjusteks võivad olla liiga kuiv õhk, toitainetevaene muld ja ebapiisav valgus.
Jõulukaktuse aastaring
Õitsemine – Õitseb novembri keskpaigast jaanuari lõpuni, tippaeg on detsembri keskpaik või lõpp (jahedamas hakkab hiljem õitsema). Välistatud ei ole ka mitu korda aastas õitsemine.
Puhkus no 1 – Pärast õitsemist on soovitav anda 6-8 nädalat puhkust, hoida 10-15 kraadises ruumis (kuid valges), kasta harvemini ja mitte väetada. Jälgida tuleks, et võrsed ei hakkaks närbuma. Hea on taime varrelülisid tagasi näpistada, et taime kasvu piirata.
Kasvuperiood – Märtsist juulini on jõulukaktuste intensiivne kasvuperiood, mil moodustub hulgaliselt uusi lülisid ja kogu taim omandab ilusa rohelise värvuse. Sel perioodil kastetakse regulaarselt, aeg-ajalt piseradatakse ja väetatakse umbes kahe nädala tagant kaktuste ja sukulentide väetisega.
Ümberisutamiseks on hea aeg märtsis-aprillis soovitavalt üle aasta, nooremaid taimi võib ümber istutada igal aastal. Jõulukaktus armastab kasvuajal rammusat mulda: viljakas ja suurema turbasisaldusega. Muld peab olema kerge lastes hästi läbi õhku ja vett. Kasutada võib ka lille- või kaktusemulda, millele lisada puusöetükke.
Puhkus no 2 – Juulist septembrini on jõulukaktustel teine puhkeperiood, mil taas kastetakse vähem. Kuid taimel ei tohiks lasta liiga ära kuivada. Temperatuur võiks tõusta 18-20 kraadini. See periood on oluline uute õiepungade arenguks.
Alates septembrist-oktoobrist, kui nähtavale ilmuvad õienupud, tuleb taime jälle tihedamalt kastma hakata. Täielikult pole soovitav pinda lasta läbi kuivada. Peale kastmist potti jäänud vesi tuleks ära võtta. Kui ruum on soojem, võib õhuniiskuse säilitamiseks piserdada veega. Sellel ajal ei ole soovitav taime liigutada, sest muidu võib ta õienupud maha visata. Ja olemegi taas õitsemise faasis!