Märtsis algab aednikule see kõige magusam aeg! Saab külvata, saab lõigata, saab juba esimesi sibullilli imetleda ja üleüldse on pakatab hing selle aiahooaja päikeselistest plaanidest! ☀️
ILUAED
Lõika puid ja põõsaid. Kirjutasin sellest veebruaris, niiet vaata rubriigi Aiahooldus alt.
Tee noorenduslõikus vanale ja väsinud näoga hekile. See puudutab lehtpõõsaid, sest okaspuuhekile noordenduslõikuse tegemine on väga riskantne – neil nimelt ei ole üldjuhul uinuvaid pungi ja nii ei kasva mahalõigatud okste asemele tihti enam midagi.
Ära lõika puid, millel on kevadine mahlajooks. Kask, vaher, hobukastan, jalakas, pihlakas, aktiniidia, kikkapuu, sarapuu, ploomid-kirsid. Neid on parem lõigata peale jaanipäeva.
Vaata üle talvekatted rooside ja elulõngade peal kuid ära veel eemalda. Kohenda ja õhuta neid veidi ja vaata, et kate ei ümbritseks taime täielikult vaid ülemist ja päikesepoolset osa. Nii ei teki taimel õhupuudust. Talvekatteid on hea eemaldada järk-järgult. Ja lõplikult alles siis, kui maapind on sulanud. Selle kontrollimiseks saab pika varda mulda lükata, sest tihti on sulanud ainult pealmised sentimeetrid ja taime juured on endiselt jääs.
Too kevad tuppa ja aja vaasis õitsema forsüütia, näsiniine, sireli, viljapuude, tuhkurenela ’Grefsheimi’ jm oksi.

TARBEAED
Vaata üle vanemate viljapuude tüved ja vanemad võraoksad ning eemalda samblikud ja korbad. Nii hävitad seal talvitunud kahjurid. Tee seda kareda kinda või puukaabitsaga.
Kontrolli, kas närilised pole puutüvedele liiga teinud. Hiired närivad tihti tüve ringiratast kuni puiduni paljaks ja sellist puud on pea võimatu päästa. Mõningase koore olemasolu korral kata näritud osa vahaga ja lõika oksi tagasi.
Lõika vaarikaid (kui pole sügisel/talvel lõiganud). Kindlasti eemalda ja põleta kõik vaarika-pahksääse kahjustused.
Vaata teraselt üle mustasõstrapõõsad. Märgates pungi, mis on teistest hulga suuremad ja ümaramad, korja need ära ning põleta. Hiidpungades pesitsevad mustsõstra kõige ohtlikumad kahjurid – sõstra-pahklestad.
Külva ettekasvatamiseks paprika, baklažaan, tomat, porrulauk ja seller; maitsetaimedest külva leeskputk, sidrunhein, suhkruleht ja tähklavendel.
Talikülva suvelilli (lillherned, petuuniad, kosmosed), külmakartlikuid püsikuid (tähklavendel, hall hiidiisop), salatit, spinatit, redist, hernest, kapsalisi.
Märtsis või aprillis võiks üle vaadata ka kasvuhoone seisukorra, see korralikult desinfitseerida ja vajadusel tuua taimedele uus meelepärane mullakate.
Kuu lõpus võib olla päeval juba nii soe, et saad kasvuhoonesse külvata varajase aedvilja saamiseks redist, spinatit, rukolat, lehtsalatit, tilli, porgandit. Kata külvid kattelooriga.
Ära maga varakevadel maha aega, mil aiaärides on müügil maitsetaimede ja suvelillede noortaimed. Paljusid liike on mõistlikum osta noortaimena kui näha vaeva ise seemnest üleskasvatamisega.